Orgány verejného zdravotníctva upozorňujú na to, aby ľudia naďalej nosili rúška a respirátory a udržiavali si spoločenský odstup, aj keď im bude aplikovaná vakcína. Veľká väčšina očkovaných osôb bude síce chránená pred COVIDom-19, chorobou spôsobenou vírusom SARS-CoV-2, očkovaní ľudia však môžu byť schopní naďalej prenášať vírus a to aj napriek tomu, že nevykazujú žiadne príznaky.

„Vieme, že vakcíny môžu chrániť, ale to, čomu sme zatiaľ dostatočne neporozumeli, je to, či vakcína chráni aj pred šírením“, povedal Avery August, profesor imunológie na Cornellovej univerzite. „Je to hlavne preto, že vírus SARS-CoV-2 môže stále obývať dýchacie cesty, aj keď už systémové imunitné bunky chránia celé telo pred ochorením, ktoré spôsobuje Covid-19.

FUNGUJE TO TAKTO

Vakcína sa vstrekuje hlboko do tkaniva a nabáda náš organizmus k tvorbe protilátok, aby systémovo bojovali proti vírusu. Niektoré z týchto systémových protilátok cirkulujú do iných častí tela a chránia nás pred závažnými chorobami.

Koronavírus zvyčajne vstupuje do tela cez naše nosné dutiny – vedci stále skúmajú, či telo produkuje v nose dostatok protilátok, aby zabránilo šíreniu vírusu aj tam.

Medzitým sa vírus snaží množiť v iných častiach tela a tam ho systémové protilátky pravdepodobne zabijú. To znamená, že u očkovanej osoby sa pravdepodobne nevyvinú príznaky, aj keď sa vírus v nose množí a práve preto môžu očkovaní ľudia stále nosiť v nose dostatok vírusu, aby infikovali ostatných.

Takže ak očkovaná osoba voľne dýcha alebo kýcha, mohla by infikovať niekoho iného, aj keď sa samotná osoba cíti dobre.

V praxi to bohužiaľ znamená, že očkovaní ľudia musia naďalej nosiť rúška a respirátory a udržiavať si sociálny odstup, aj keď je riziko ich nakazenia oveľa nižšie.

KEDY MÔŽEME RÚŠKO PRESTAŤ NOSIŤ?

V dohľadnej dobe určite nie. Jeho nosenie a spoločenské dištancovanie je dôležité na ochranu širšej komunity.

Po prvé, vedci stále nevedia, ako môžu vakcíny Covid-19 chrániť pred asymptomatickým prenosom SARS-CoV-2 (ako je vysvetlené vyššie). Existujú sľubné príznaky – ale výskum zostáva neúplný. Vedci taktiež nevedia, ako dlho dokážu vakcíny proti Covid-19 chrániť ľudí pred samotným vírusom.

Zdroj: Will I have to wear a mask after getting the Covid vaccine? The science explained, theguardian.com, 26.2.2021, zem a vek 28.02.2021

Kontakt

EURA - GROUP s.r.o.
Dukelských hrdinov 4/7852, 960 01 Zvolen
Tel.: +421 917 703 703 | production@eura.sk

Odber noviniek

Prihláste sa k odberu noviniek a dostávajte aktuálne informácie o svojich obľúbených produktoch.