V Nemecku zakázali všetky textilné rúška, povolené sú len medicínske rúška, respirátory FFP2 a KN95. Týždeň po zavedení týchto opatrení im klesla incidencia o viac ako 28 %.

Žijeme zvláštnu dobu, ktorá učí ľudský druh, akoby nanovo budovať hodnoty. Nie každému sa to páči, rozhodne však všetkých jedno spája. Bez ochrany horných dýchacích ciest ani na krok.

Nie je rúško ako rúško

Pozitívne správy hlásia z Nemecka, kde sú v súčasnosti mimo domu povolené už len medicínske rúška, respirátory FFP2 a KN95. Zároveň im zakázali aj všetky textilné rúška.

Týždeň po zavedení spomínaných opatrení klesla incidencia nákazy COVID-19 v Nemecku o viac ako 28 %. Veľmi podobné opatrenie zaviedli vo Francúzsku s rovnako pozitívnymi výsledkami.

Keď sa bližšie pozrieme na niektoré krajiny v Európe, tak napríklad v susednom Rakúsku sú povolené vo verejnej doprave, obchodoch či zdravotníckych zariadeniach iba respirátory FFP2.

Toto opatrenie však mnohí považujú za veľmi nešťastné. Ľudia s ochorením dýchacích ciest či srdca, ako aj malé deti a seniori, veľmi zle znášajú používanie respirátorov. Áno, dýcha sa v nich ťažšie. Práve na tieto skupiny obyvateľov v Nemecku mysleli a povolili použitie medicínskych rúšok, ktoré majú oveľa vyššiu prievzdušnosť a ich bakteriálna záchytnosť je až 95%, čo je o 1 % viac ako respirátor FFP2!

Vyvinuli ich pre použitie v priemysle a stavebníctve

Predpísaná záchytnosť pevných častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu do veľkosti 0,6 µm je pri respirátoroch FFP2 94 %, čo je o 1 % menej, ako pri medicínskych rúškach, pričom celková miera netesnosti smie byť maximálne 11 %. Pre vysvetlenie, podmienkou je, aby mal používateľ hladko oholenú pleť.

V prípade, ak má človek respirátor FFP2 a na tvári strnisko alebo bradu presahujúcu oblasť respirátora, je netesnosť medzi tvárou a respirátorom vyššia ako 11 %, čo vlastne znamená, že používanie respirátora na neoholenej brade stráca svoj účel.

Respirátor FFP2 musí spĺňať platnú normu a je primárne určený pre technické použitie. Používa sa v priemysle a stavebníctve. Aj použitie respirátora FFP2 má svoje limity. V tomto prípade je možné ho mať nepretržite maximálne 2,5 hodiny. Následne je potrebné urobiť minimálne 15-minútovú prestávku a v prípade, že je respirátor zvnútra vlhký alebo znečistený, je potrebné ho vymeniť za nový.

Aké sú medicínske ochranné rúška?

Medicínske rúška spĺňajú predpísanú normu. Záchytnosť bakteriálnych častíc nachádzajúcich sa vo vzduchu do veľkosti 0,6 µm je ? 95 %, pričom celková miera netesnosti je maximálne 11 %. Aj tu je podmienkou, aby mal používateľ hladko oholenú pleť.

Pri bradách je netesnosť medzi rúškom a tvárou vyššia. Keď si však porovnáme celkový čas funkčnosti medicínskeho rúška, dostaneme sa až na 8 hodín. Ide však o 4-vrstvové rúška vyrobené z európskych materiálov.

Pri kúpe treba dávať pozor, pretože bežné rúška ázijského pôvodu majú funkčnú dobu použitia len 3 hodiny. Väčšina rúšok pochádzajúcich z Ázie má slabú prievzdušnosť, zle sedia na tvári, v dôsledku čoho až 95 % vdychovaného a vydychovaného nefiltrovaného vzduchu prúdi mimo rúško.

V prípade, že by rúško bolo vyrobené napríklad z igelitu, výsledok by bol veľmi podobný. Kvalitné rúška vyrobené z európskych certifikovaných materiálov majú vysokú prievzdušnosť, pričom takmer všetok vdychovaný a vydychovaný vzduch prúdi cez filtračné časti rúška.

Na toto si pri výbere dajte pozor

Pomerné množstvo ázijských výrobcov materiálov, z ktorých sa vyrábajú respirátory a rúška, používajú pri ich výrobe na zlepšenie mechanických vlastností sklo a na zlepšenie filtračných vlastností azbest. Azbest má síce vynikajúce filtračné vlastnosti, ale je namieste si položiť otázku, v akej miere nám škodí a môže spôsobiť onkologické ochorenie?

Pri kúpe rúšok na dýchacie cesty musíme dávať pozor na to, aby naše rúško malo overiteľnú zdravotnú nezávadnosť potvrdenú európskym laboratóriom. Napríklad OEKO TEXT 100, VÚTCH-CHEMITEX. Práve overením certifikátu pravosti vieme, či je naše rúško bezpečné.

Pozor si treba dať najmä na ázijských výrobcov, ktorí používajú certifikáty, ale tie nie sú originálne, sú len napodobeninou. Jeden z mnohých zoznamov falošných, resp. zavádzajúcich certifikátov:

https://www.tuvsud.com/de-de/dienstleistungen/produktpruefung-und-produktzertifizierung/zertifikatsdatenbank/tuev-sued-pruefzeichen/liste-gefaelschter-zertifikate

Ochranné rúška čiernej farby, vyrobené z ázijských materiálov, obsahujú podľa portálu www.daab.de (Nemecký zväz alergikov a astmatikov) farbiacu látku s názvom anilín, ktorá môže byť pri opakovanom nadýchnutí karcinogénna a môže spôsobiť poruchu orgánov, ako aj genetické poruchy. Podľa portálu www.24vita.de môžu tieto materiály taktiež obsahovať formaldehyd.

Pri výbere ochranných pomôcok dýchacích ciest neprihliadajme len na cenu, ale najmä na kvalitu a overiteľnú zdravotnú nezávadnosť. Šetriť na vlastnom zdraví nie je na mieste, lebo v živote človeka je zdravie a život to najcennejšie. Buďme opatrní a rozumní, spolu to zvládneme!

Zdroje:
sme.sk

Lungenärtzte im Netz: https://www.lungenaerzte-im-netz.de/news-archiv/meldung/article/atemschutzmasken-welche-modelle-sind-fuer-wen-geeignet/
Welt.de
www.tuvsud.com
www.medicinskeruska.sk
https://www.daab.de/blog/2021/01/corona-pandemie-schadstoffe-in-schutzmasken/
https://www.24vita.de/ratgeber/leben-alltag/daab-moenchengladbach-mund-schutz-corona-covid-pandemie-masken-verbraucher-schadstoffe-90173298.html
https://www.hs-heilbronn.de/corona-schutzmasken

Kontakt

EURA - GROUP s.r.o.
Dukelských hrdinov 4/7852, 960 01 Zvolen
Tel.: +421 917 703 703 | production@eura.sk

Odber noviniek

Prihláste sa k odberu noviniek a dostávajte aktuálne informácie o svojich obľúbených produktoch.